DIETA PO LECZENIU

 

DIETA PO LECZENIU


Tłumaczenie rozdziału “4.11 Post-Healing Vegan Diet Guidelines“ z Self Healing Colitis & Crohn's - D. Kleina

Rozpocznij program wegańskiej diety po leczeniu około tygodnia po ustąpieniu wszelkich symptomów C&C (włączając krew i śluz), uformowaniu stolca, swobodnym i komfortowym wypróżnianiu (od jednego do trzech razy dziennie) – wtedy gdy już czujesz się po prostu dobrze. Poniżej podstawowe zasady:
  • Studiuj i stosuj ten zdrowy plan diety przez całe zdrowe życie. Będzie on zawsze stosowny ponieważ Twój organizm już pokazał, iż niezdrowe odżywianie powoduje znaczne pogorszenie stanu zdrowia (włączając w to C&C). Ceną powrotu do starej diety składającej się z gotowanego, tłustego jedzenia będzie jeszcze bardziej dotkliwy nawrót C&C. Może on się objawić praktycznie w każdym momencie – nawet wiele lat po wyleczeniu C&C.
  • Unikaj rozszerzania swojej diety zbyt szybko. Twój organizm sam da Ci znać o swoich ograniczeniach gdy będziesz próbował nowych rodzajów pożywienia i większych ilości pokarmu. Rozszerzaj dietę stopniowo i unikaj toksycznego jedzenia oraz nie przejadaj się nawet najzdrowszym pokarmem.
  • Twoje jelito będzie niezwykle wrażliwe przez kilka miesięcy i musi być traktowane z najwyższą uwaga i troską. Jelito musi być delikatnie obciążone gdy się regeneruje. Pamiętaj, iż części Twojego jelita, które były objęte stanem zapalnym a w niektórych częściach również owrzodzeniem posiada nowe, delikatne tkanki a także zapewne blizny, które wymagają odpoczynku w celu zregenerowania się. Oznacza to stosowanie diety zawierającą dużo wody i składającą się z soczystych owoców i delikatnych warzyw (w przeciwieństwie do diety ze zbyt niską zawartością wody i duża ilością błonnika)
  • Spożywanie pokarmów ciężkich, włóknistych lub zawierających dużą ilość błonnika (jak np. surowe warzywa, twarde orzechy, nasiona, przekąski takie jak popcorn lub wafle ryżowe) spowoduje podrażnienie jelita i zaprzepaszczenie leczenia, które przedtem nastąpiło. Krwawienie lub nawrót choroby (flare-up) mogą być wywołane przemieszczaniem się w nim znacznej masy ciężkiego pokarmu, który może podrażniać delikatne tkanki lub blizny/strupy po wrzodach. Duże masy kałowe mogą zatrzymać się w słabych miejscach jelita (takich jak przewężenia, kolanka), powodując ogromny dyskomfort, zatwardzenie, podrażnienie, stan zapalny i nawrót choroby. Jeżeli kiedykolwiek znajdziesz się w takiej sytuacji, natychmiastową metodą zaradczą jest natychmiastowe użycie “diety oczyszczającej”, składającej się z wody, soków i soczystych owoców oraz dodatkowy sen i odpoczynek aż do czasu, gdy jelito znów będzie zdrowe. Nasze błędy żywieniowe są rodzajem nauczki i nauki – dzięki temu wiesz co zrobić by poprawić swój stan i utrzymać zdrowie!
  • Jedz w sposób, który sprawia, iż trawienie będzie dla Ciebie nieodczuwalne, jelito utrzymuje czystym, nie powodując wzdęć i dostarczając energię
  • Dieta składająca się w 75% – 100% z surowego pożywienia z czego od 75% do 90% stanowią owoce (wliczając również niesłodkie owoce takie jak ogórki, papryka, pomidory, dynia, awokado) sprzyja optymalnemu zdrowiu
  • Z rana jedz lekko – soczyste owoce są najbardziej energetyczne i najzdrowsze – gęstsze owoce po pierwszym lub drugim posiłku
  • Przestrzegaj zasady by jeść pokarm, który Twoje zmysły postrzegają jako najbardziej atrakcyjny wizualnie, pachnący, aromatyczny i świeży
  • Gdy będziesz już wyleczona/wyleczony, możesz stopniowo wprowadzać dojrzałe słodkie owoce cytrusowe takie jak pomarańcze czy mandarynki jak również słodkie i dojrzałe ananasy. Najlepiej spożywać je na śniadanie. Mało słodkie i kwaśne owoce cytrusowe są generalnie zbyt cierpkie by jeść je w pierwszym roku po wyleczeniu C&C – chodzi o to, iż Twoje jelito po latach stanu zapalnego może niezbyt dobrze tolerować kwaśny sok tych owoców przez jakiś czas. Po roku (lub więcej) zdrowego życia będziesz tolerował grejpfruty i inne kwaśne owoce. Cytryny i limonki są niezwykle kwaśne i szkodliwe dla szkliwa zębów – najlepiej spożywać je w postaci soku i zmiksowane z dressingiem sałatkowym jeśli macie na nie ochotę.
  • Jeżeli jesteś atletą, kulturystą lub wykonujesz prace wymagające znacznego wysiłku fizycznego, nie przemęczaj się przez pierwsze sześć lub więcej miesięcy – ćwicz w znacznie mniejszym tempie, nie przeciążając organizmu, pozbawiając go energii w czasie gdy wykonuje krytyczne procesy związane z regeneracją i przywracaniem wysokiego poziomu zdrowia. Oszczędności energii poczynione podczas pierwszych 6 – 12 miesięcy przyniosą wspaniałe korzyści w przyszłości!
  • Jeżeli jesz gotowane potrawy, spożywaj je tylko na kolację, zawsze jedząc razem z nimi większą porcję surowych warzyw. Optymalnie dla zachowania energii i wysokiego poziomu czystości organizmu, wskazanym jest jeść nie więcej niż jeden gotowany posiłek dziennie, jedząc go na kolację.
  • Pracuj nad tym by jeść tylko wtedy gdy jesteś naprawdę głodna/głodny czyli wtedy, gdy Twój organizm wysyła sygnały, iż potrzebuje pokarmu. Bądź świadomy emocjonalnych i innych nawyków żywieniowych.
  • Przykładaj dużo uwagi do tego jak przygotowujesz i żujesz swoje jedzenie.
  • Żuj jedzenie dokładnie, mieszając je ze śliną do momentu aż będzie miało postać płynną. Jeżeli nie jesteś w stanie tego robić – użyj robota kuchennego i zmiksuj jedzenie.
  • Pamiętaj, że proste jest najlepsze i pracuj nad wyzbyciem się nawyku przejadania się
  • Jeżeli doświadczysz zatwardzenia, będzie to sygnał, iż Twój układ trawienny potrzebuje odpoczynku. W takiej sytuacji śpij i odpoczywaj więcej, pij więcej wody, zastosuj prostą dietę o dużej zawartości wody, opartą o soki, koktajle i/lub soczyste owoce. unikaj ciężkich sałatek, jedzenia z wysoką zawartością tłuszczu oraz gotowanego jedzenia do czasu gdy Twoje jelito odzyska energię i wigor. Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu (awokado, orzechy i ziarna) i duże ciężkie potrawy są najczęstszą przyczyną zatwardzenia.
  • Jeżeli słodkie owoce są dla Ciebie satysfakcjonujące lecz nie satysfakcjonują Ciebie do końca, zmniejsz porcje owoców i spożywaj je z ogórkami, selerem naciowym i/lub z zieleniną. Pomocnym może być również krótki post o wodzie, podjęty w celu poprawy trawienia
  • Przestrzegaj 6 poniższych zasad pokarmów składających się ze słodkich owoców:
  1. Wykonaj przed posiłkiem ćwiczenia fizyczne. Jedzenie słodkich owoców (lub każdego innego pokarmu) gdy nasz organizm nie ma zapotrzebowania na cukier i inne odżywcze składniki może prowadzić do metabolicznych problemów. Powinniśmy stworzyć zapotrzebowanie na pokarm (prawdziwy głód) poprzez wykonywanie ćwiczeń.
  2. Oczyść uprzednio organizm za pomocą wody (10 lub więcej minut przed posiłkiem). Czysty przewód pokarmowy będzie optymalnie trawił pokarm. Zanieczyszczenie przewodu pokarmowego może prowadzić do fermentacji cukrów z owoców, powstawanie śluzu, niestrawność lub zmęczenie
  3. Jedz słodkie owoce osobno (jeden rodzaj owoców w tym samym czasie lub z innymi słodkimi owocami) lub łącz je jedynie z zieleniną i/lub ogórkami (za wyjątkiem melonów – melony jedz osobno). Słodkie owoce są trawione i przyswajane bardzo szybko. Słodkie owoce (za wyjątkiem melonów) są trawione poprawnie wyłącznie z neutralnym zielonym pożywieniem (np. pokarm z niską zawartością białka i skrobi, dzięki czemu nie potrzebują długiego czasu na trawienie w żołądku).
  4. Po zjedzeniu orzechów, ziaren, skrobiowych warzyw lub gotowanego posiłku zaczekaj aż do następnego poranka zanim zjesz ponownie słodkie owoce. Te ciężkie pokarmy wymagają godzin trawienia w żołądku i dodatkowej godziny na przejście przez jelita. Jest jeden wyjątek dotyczący słodkich owoców: kwaśne owoce mogą być spożywane razem z posiłkiem lub po posiłku zawierającym tłuste pokarmy (lecz nie mogą być spożywane po posiłku składającego się z pokarmów skrobiowych).
  5. Jedz słodkie owoce z zieleniną, selerem naciowym i/lub ogórkami y złagodzić tendencję do przejadania się słodkimi owocami (jeżeli masz takie tendencje). Zamiast jeść słodkie owoce aż do uczucia kompletnego wypełnienia, zjedz małą ich porcję a następnie porcję zielonych pokarmów (lub jedz je razem jeśli tak wolisz)
  6. Jedz melony (a zwłaszcza arbuzy) powoli i w małych porcjach, jeżeli spożywanie dużych porcji powoduje dyskomfort i uczucie zmęczenia.
  • Ludzie cierpiący na C&C generalnie nie trawią dobrze tłuszczy. Dlatego też minimalizuj ilość spożywanych pokarmów o wysokiej zawartości białka, tłuszczów i pokarmów oleistych – zwłaszcza w pierwszym roku po wyleczeniu. Nauczenie się jedzenia zgodnie ze swoimi ograniczeniami w trawieniu jest najważniejsze! Spożycie tłuszczu powinno być zwiększane zgodnie z Twoimi możliwościami trawienia. Przejadanie się orzechami, ziarnami czy awokado zazwyczaj prowadzi do znacznego obciążenia układu trawiennego objawiającego się gazami, odorem, zapachem gnilnym z jelit, kwasowością żołądka, zaparciami, zmęczeniem, itp., które mogą wywołać nawrót C&C.
  • od 30 do 50 gram orzechów lub ziaren dziennie zmielonych lub w postaci masła, zjedzonych razem z kolacją składającą się z sałatki będzie ilością tłuszczu, którą każdy jest w stanie strawić efektywnie po wyleczeniu C&C. Podobnie od 50 do 100 gram awokado stanowi górną granicę jego spożycia.
  • Surowe (nieskiełkowane) orzechy są trudne do strawienia jednak spożywane w małych porcjach (około 30 gram, raz dziennie, od jednego do trzech razy w tygodniu – zależnie od Twoich możliwości trawienia) i przeżute dobrze z sałatą, selerem naciowym lub ogórkiem, powinny być dobrze strawione i dać zdrowe efekty. Możliwości miażdżenia, które posiadają nasze szczęki nie są w stanie rozetrzeć twardych orzechów i ziaren do postaci cząsteczek tak małych, by umożliwić ich całkowite strawienie przez kwas żołądkowy. Kwas żołądkowy działa jedynie na zewnętrzną powłokę cząstek orzecha. Jeżeli enzymy trawienne nie strawią białka w tych cząstkach, zostanie ono przetransportowane dalej przez układ trawienny i zacznie gnić w jelicie.
  • Zmiksowane surowe orzechy i ziarna (przygotowane z wodą, sokiem z cytrusów lub warzyw w blenderze/mikserze) oraz surowe orzechy i masło orzechowe (sporządzone w specjalnych wyciskarkach lub zakupione w sklepach ze zdrową żywnością) są dużo łatwiejsze do strawienia niż nieprzetworzone orzechy i ziarna – dlatego też są zdecydowanie bardziej polecane. Jednak należy pamiętać, iż są one niezwykle bogate w tłuszcz i mogą powodować problemy gdy są spożywane w ilościach większych, niż możliwości trawienia organizmu.
  • “Żywe” orzechy i ziarna np. surowe orzechy namoczone w wodzie od 12 do 24 godzin a następnie skiełkowane w temperaturze pokojowej są dużo lepiej przyswajalne niż surowe, nieskiełkowane orzechy. Proces moczenia i kiełkowania nawadnia i zmiękcza twarde włókna i redukuje białka złożone do postaci łatwo przyswajalnych aminokwasów. Skiełkowane orzechy i zmiksowane nasiona (lub pasztety z tych nasion) są prawdopodobnie łatwiejsze do strawienia dla naszego układu pokarmowego – po prostu zmiksuj w blenderze 30-50 gram orzechów lub ziaren z wodą, świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy, kawałkiem pomarańczy lub pomidora a następnie użyj tego jako sosu do sałatki z warzywami.
  • Eksperymentuj robiąc mleka z orzechów i nasion. Mocz surowe orzechy i nasiona w oczyszczonej wodzie od 2 do 24 godzin, dobrze wypłukaj, zmiksuj w blenderze na wysokich obrotach z oczyszczoną wodą a następnie odcedź/przesącz przez materiał i pij małymi łykami, mieszając ze śliną.
  • Wystrzegaj się starych, zjełczałych orzechów i nasion – są one zazwyczaj bardziej miękkie, mają posmak sera i mają ciemniejszy kolor niż świeże
  • Prażone lub palone orzechy i ziarna są bardzo toksyczne i należy ich unikać. Unikaj również prażonych i solonych orzechów i masła z nasion
  • Masło z orzeszków ziemnych jest niewskazane z następujących powodów: 1. zarówno w formie surowej jak i prażonej jest ono bardzo trudne do strawienia ze względu na wysoką zawartość białka i skrobi; 2. w postaci prażonej jest ono bardzo toksyczne; 3. orzeszki ziemne są jedną z upraw poddawanych największym opryskom pestycydami.
  • Organiczne, surowe orzeszki ziemne mogą być spożywane z umiarem jeśli zostały uprzednio skiełkowane (namoczone w wodzie a następnie skiełkowane przez kilka godzin). Jednakże należy je uprzednio uważnie przejrzeć i sprawdzić czy nie ma na nich toksycznej żółtej pleśni.
  • Oliwki są niezalecane jeśli zostały one uprzednio oczyszczane solą by usunąć gorzkie alkaloidy – zbyt dużo soli pozostaje w samych oliwkach. Niektórzy sprzedawcy oferują surowe oliwki oczyszczane poprzez suszenie na słońcu – te oliwki mogą być spożywane jeżeli mają zadowalający smak (suszenie na słońcu znacznie zmienia ich smak, nadając ziemistego charakteru).
  • Twardy, stary miąższ orzechów kokosowych jest niezalecany ze względu na wysoką zawartość skrobi i tłuszczów nasyconych. Świerzy, niedojrzały, galaretowaty miąższ z Tajskich (“zielonych” lub “młodych”) kokosów jest doskonałą i zdrową alternatywą
  • Butelkowane oleje są niezalecane – mają one właściwie tylko jeden składnik: płynny tłuszcz. Pozbawiony wody, błonnika i innych składników odżywczych jest bardzo zapychający (tak bardzo, że zatłuszcza naszą krew i limfę, powodując spustoszenie w metabolizmie organizmu). Dla optymalnego zdrowia najlepiej jest pozyskiwać tłuszcz (kwasy tłuszczowe) z żywności/pokarmów.
  • Nie spożywaj tłustych posiłków (tych zawierających orzechy, nasiona, kokosy lub awokado) częściej niż cztery razy w tygodniu. Podczas pierwszych sześciu miesięcy odbudowy najlepiej jest jeść jeden lub góra dwa tłuste posiłki w tygodniu. Nawet jeśli już odzyskasz wspaniałe zdrowie i dobre trawienie, znacznie korzystniejsze może być spożywanie tylko jednego lub dwóch tłustych posiłków w tygodniu (autor książki je tylko jeden tłusty posiłek tygodniowo i doświadcza zmęczenia i niekorzystnych objawów, gdy je tłuszcze częściej lub w większych ilościach).
  • W celu poprawy trawienia tłuszczów, jedz je z ogórkami, selerem naciowym i/lub zieleniną.
  • Jeżeli czujesz, iż potrzebujesz dodatkowej porcji pokarmu i energii z jedzenia w trakcie dnia by dotrwać do kolacji, jedz większe posiłki i/lub pij koktajle z owoców o wysokiej zawartości kalorii: bananów, papai, daktyli i rodzynek. Pomaga to stłumić chęć przejedzenia się tłustym jedzeniem podczas kolacji.
  • Unikaj ostrych i drażniących przypraw (np. pieprz, cayenne, oregano, curry) oraz dodatków takich jak ocet, ostra żywność czy zioła: pieprz, oregano, cebula,
    rzodkiewki, kiełki rzodkiewki, czosnek, rukola, itd. ponieważ będą one podrażniać najbardziej delikatne i czułe części Twojego jelita, powodując podrażnienie a nawet prowadząc do C&C. Jako zasadę przyjmij, iż gdy przyprawa lub dodatek/jedzenie pali Ciebie w ustach to nie nadaje się do spożycia.
  • Zminimalizuj spożycie lub unikaj warzyw i roślin korzennych, zawierających kwas szczawiowy (który działa drażniąco na jelito): pietruszka, boćwina, szpinak (niektóre rodzaje szpinaku o niskiej kwasowości mogą być okazjonalnie stosowane w diecie), rabarbar, buraki i portulanka.
  • Unikaj soli, również soli morskiej – nieorganiczna, skrystalizowana sól jest drażniąca dla tkanek i może powodować wiele stanów chorobowych. Potrzeba jedzenia soli zniknie gdy będziesz odżywiała/odżywiał organizm za pomoca soków warzywnych i warzyw.
  • Wystrzegaj się “śmieciowej żywności”. Prażone i solone chipsy kukurydziane czy chipsy bananowe to przykłady przekąsek, które znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością, co może sugerować, iż są one zdrowe, jednak pamiętaj, iż smażona, prażona i solona żywność ma najbardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przygotowuj sobie zdrowe potrawy ze świeżej, surowej żywności wegańskiej – poszukaj książek lub przepisów w internecie.
  • Unikaj sfermentowanej żywności. Zawiera ona toksyczne substancje drażniące, powodujące wydzielanie śluzu i gazów a te silnie wytrawne prowadzą do zaburzeń trawienia.
  • Aby wspomóc re-mineralizację Twojego organizmu, pamiętaj iż świetnym źródłem minerałów są naturalne soki warzywne, sałatki warzywne, namoczona roślinność morska oraz trawa jęczmienna.
  • obserwuj swoje stolce – dzięki temu uzyskasz informację jak dobrze trawisz spożywany pokarm.
  • Dieta wegańska jest najzdrowszym sposobem odżywiania i rozwoju organizmu. Jeżeli nie uzyskałeś efektów, które Ciebie zadowalają lub jakich oczekiwałeś, zasięgnij porady doradcy takiego jak autor książki. Wielu ludziom się to udało, więc i Ty nie będziesz wyjątkiem. Wybierz zdrowe życie !

 

Wybór pokarmów diety po leczeniu (poranek i w trakcie dnia)

Tłumaczenie rozdziału “4.12 Post-Healing Diet Morning and Daytime Meal Choices“

W tydzień po tym jak wszystkie symptomy C&C ustąpią (łącznie z krwawieniem i śluzem), stolce są uformowane, wypróżnianie regularne i komfortowe (jeden do trzech ruchów jelita dziennie) i czujesz się dobrze, możesz rozpocząć stosowanie diety po leczeniu (Post-Healing Diet). W tej fazie możesz kontynuować jedzenie wszystkich pokarmów z diety leczniczej (umieszczonych dla wygody poniżej) i ostrożnie dodawać pokarmy z diety po leczeniu, oznaczonych czcionką pochyloną (kursywą). Unikaj mrożonych owoców, jeśli powodują u Ciebie dyskomfort.

Owoce
  • Banany
  • Papaja
  • Melon
  • Winogrona
  • Cherimoya (budyniowiec)
  • Jabłka słodkie
  • Jabłka kremowe
  • Rolinea
  • Owoc chlebowca
  • Banan właściwy/figa rajska (ang. Plantain)
  • Liczi (ang. Lychee)
  • Rambutan
  • Eggfruit
  • Mango
  • Jabłka
  • Brzoskwinie
  • Morele
  • Nieśplik japoński (ang. Loqat)
  • Sapote
  • Kaki (ang. Persimmon)
  • Mamey
  • Sapodilla
  • Pawpaw
  • Jakfruit
  • Ogórki (obrane i pozbawione pestek)
  • Daktyle (namoczone jeśli są bardzo suche)
  • Rodzynki (namoczone jeśli są bardzo suche)
  • Figi (namoczone jeśli są bardzo suche i pozbawione włóknistych części skórki)
  • Brzoskwinie
  • Nektarynki
  • Wiśnie
  • Owoce kaktusa (gruszki kaktusowe)
  • Kiwi
  • Guawa (Fejoa)
  • Pomidory
  • Owoce cytrusowe (pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, sok z cytryny, sok z limonki)
  • Ananas
  • Granat
  • Durian
  • “Lody” ze słodkich mrożonych owoców: bananowe, bananowo-figowe, bananowo-daktylowe, z papi, mango, cherimoya, kaki, durian, morele, melony itd. Opcjonalnie dodaj nieco sproszkowanego owocu chleba świętojańskiego lub polewy z sosu owocowego, rodzynek lub posiekamych daktyli
  • “Sorbet” ze słodkich mrożonych owoców: brzoskwinia-śliwka, jagody-wiśnie, wiśnie-kwaśne jabłka, nektarynki-brzoskwinie, nektarynki-ananas. Opcjonalnie posyp jagodami.

Talerz owoców

Skomponuj je z odpowiednim sosem owocowym lub posyp sproszkowanym owocem chleba świętojańskiego.
  • Plastry banana, winogrona i daktyle na sałacie z pokrojonym w kostkę selerem naciowym i/lub plasterkami ogórka
  • Plastry banana i papaja z sosem figowym na sałacie z pokrojonym w kostkę selerem naciowym i/lub plasterkami ogórka
  • Plastry banana i jagody z sosem figowym na sałacie z pokrojonym w kostkę selerem naciowym i/lub plasterkami ogórka
  • Plastry jabłka, moreli i brzoskwini na sałacie z pokrojonym w kostkę selerem naciowym i/lub plasterkami ogórka
  • Kostki lub kulki melona
  • Cząstki pomarańczy i mandarynek z plastrami kiwi z kawałkami selera naciowego
  • Kawałki ananasa i cząstki mandarynek na sałacie z kawałkami selera naciowego
  • Jagody, plastry brzoskwini i nektarynek na sałacie
  • Pomidory i ogórki z sałatą, jarmużem lub kapusty chińskiej (bok choy)
  • Pomidory z czerwoną papryką z selerem naciowym, sałatą, jarmużem lub chińską kapustą (bok choy)
Owocowe koktajle/zupy/sosy/polewy
  • Banany do wyboru z moczonymi daktylami, figami, rodzynkami, proszkiem z chleba świętojańskiego i sałatą
  • Mango z proszkiem z chleba świętojańskiego i selerem naciowym
  • Mango, czerwona/żółta papryka, sok z cytryny lub limonki
  • Mango z proszkiem z chleba świętojańskiego
  • Namoczona figa, jabłka, seler naciowy
  • Namoczona figa, czerwone winogrona, sałata
  • Namoczony daktyl, brzoskwinia, sałata
  • Morele, daktyle, seler naciowy
  • Kaki (persimmon), daktyle, seler naciowy
  • Ananasy i pomarańcze
  • Wiśnie i cierpkie winogrona
  • Truskawki i mango
  • Pomidor, ogórek i czerwona/żółta papryka z sokiem z cytryny lub limonki
  • Pomidor, seler naciowy i jarmuż
Świeżo wyciśnięte soki
  • Jabłkowy lub jabłkowo-selerowy (seler naciowy)
  • Winogronowy lub winogronowo-selerowy (seler naciowy)
  • Brzoskwiniowy lub brzoskwiniowo-selerowy (seler naciowy)
  • Jabłkowo-brzoskwiniowy
  • Jabłkowo-brzoskwiniowo-selerowy (seler naciowy)
  • Z melona
  • Pomarańczowy
  • Pomarańczowy z granatem
  • Ananasowo-mandarynkowy
  • Ananas z mleko kokosowym
  • Brzoskwiniowo-śliwkkowy
  • Wiśniowo-jabłkowy (kwaśne jabłka)
  • Nektarynkowo-brzoskwiniowy
Świeżo przygotowane koktajle/miksy/zupy
  • Banany z wodą (lub banany z mlekiem kokosowym)
  • Banany z sokiem z selera naciowego
  • Banany z daktylami i sokiem z selera naciowego
  • Papaja z wodą (lub papaja z mlekiem kokosowym)
  • Papaja z sokiem z selera naciowego
  • Banany z daktylami i kaki
  • Banany z truskawkami i wodą
  • Brzoskwinie z jabłkami i sokiem z selera naciowego
  • Winogrona z bananami i sokiem z selera naciowego
  • Jabłka z winogronami i sokiem z selera naciowego
  • Mango z wodą
  • Mango z mleczkiem kokosowym
  • Mango z wodą i proszkiem z chleba świętojańskiego
  • Mango z czerwoną papryką i sokiem z limonki
  • Budyniowiec z wodą
  • Figi z bananami i sokiem z selera naciowego
  • Figi z mleczkiem kokosowym
  • Morele z bananami
  • Kaki z daktylami i wodą
  • Kaki z wodą i proszkiem z chleba świętojańskiego
  • Guawa z sokiem z mandarynek
  • Pomarańcze z miąższem Tajskich kokosów i proszkiem z chleba świętojańskiego
  • Ananasy z truskawkami i mleczkiem kokosowym
  • Jagody z brzoskwiniami
  • Maliny ze śliwkami i koprem włoskim
  • Jeżyny ze śliwkami i liściem mięty
  • Pomidory z selerem naciowym i awokado
  • Pomidory z ogórkiem, jarmużem i cytryną
  • Pomidory ze szpinakiem, awokado i sokiem z cytryny
  • Pomidory z ogórkiem, kapustą warzywną i koprem włoskim


Wybór pokarmów diety po leczeniu (kolacja)

Tłumaczenie rozdziału “4.13 Post-Healing Diet Dinner Choices

Jeżeli potrzebujesz to zjedz więcej słodkich owoców na ostatni posiłek. Możesz również skomponować kolację spośród podanych niżej surowych i gotowanych potraw, jedząc je odpowiednio połączone.

Wybór sałatek z surowych składników

Mogą one być przygotowane na różne sposoby: w plasterkach, pokrojone w kostkę, pokrojeone w kawałki, zmielone, rozdrobnione, utarte, pokrojone w spiralę, pokrojone na makaron lub cienkie spaghetti.
  • Seler naciowy
  • Ogórek
  • Sałata
  • Słodka czerwona/żółta papryka
  • Serca karczochów
  • Szparagi
  • Bazylia
  • Buraczki
  • Kapusta chińska (bok choi)
  • Brokuły
  • Kiełki brukselki
  • Kapusta
  • Marchewka
  • Kalafior
  • Korzeń selera
  • Kolendra
  • Kapusta warzywna
  • Kukurydza
  • Koper
  • Koper włoski
  • Agrest
  • Zielona fasolka
  • Topinambur
  • Kłębian kątowaty
  • Jarmuż
  • Mięta
  • Okra
  • Pietruszka
  • Groch
  • Brukiew
  • Warzywa morskie, namoczone
  • Snow pea (rodzaj zielonych fasolek) – strączki
  • Szpinak
  • Kiełki fasoli i nasion
  • Dynia (każdy rodzaj)
  • Korzeń taro
  • Tat soi
  • Pomidory
  • Małe pomidorki
  • Rzepa
Świeżo przygotowane soki warzywne

Pij sok warzywny po południu co najmniej dwie godziny po Twoim ostatnim owocowym posiłku i nie wcześniej niż 1,5 godziny przed kolacją złożoną z przygotowanych na parze warzyw, ziemniaków i dyni. Wybór soków poniżej:
  • Marchewka
  • Marchewka do wyboru z selerem naciowym, ogórkiem, sałatą, czerwoną lub zieloną papryką
  • Seler naciowy
  • Seler naciowy do wyboru z ogórkiem, sałatą, czerwoną lub zieloną papryką
Przygotowane na parze warzywa, słodkie ziemniaki i dynia

Przygotuj jedzenie do gotowania na parze krojąc je w plastry lub w kawałki. Po przygotowaniu jedzenie może być spożywane w całości lub po dalszym przygotowaniu zgodnie z przykłądami poniżej:
  • poduszone widelcem
  • puree
  • zmiksowane z wodą lub sokiem z selera naciowego, ponownie podgrzane jeśli to konieczne i zjedzone jako zupa
  • zmiksowane z wodą lub sokiem z selera naciowego, odcedzone a nstępnie ponownie podgrzane jeśli to konieczne i zjedzone jako bulion
Poniżej podany jest wybór pokarmów – mogą być one spożywane pojedynczo lub w dowolnej kombinacji:
  • Marchewka
  • Seler
  • Dynia (wszystkie rodzaje)
  • Słodki ziemniak
  • Serce karczocha
  • Szparagi
  • Buraczki
  • Papryka czerwona/żółta
  • Brokuły
  • Kiełki brukselki
  • Kapusta
  • Kalafior
  • Seler korzeniowy
  • Kapusta warzywna pastewna
  • Kukurydza
  • Zielony groszek
  • Słonecznik bulwiasty
  • Jarmuż
  • Okra
  • Groch
  • Brukiew
  • Kolokazja jadalna
  • Rzepa
  • Białe ziemniaki
Potrawy pieczone

Najlepiej jest zachować minimalną ilość potraw pieczonych w diecie – gotowanie na parze jest najmniej destrukcyjną formą gotowania!
  • Białe ziemniaki
  • Słodkie ziemniaki
  • Dynia (wszystkie rodzaje)
Ogólny wybór zbóż

Najlepiej jest mimo wszystko unikać nasion zbóż. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ich jedzenie bądź rozważny i jedz jak najmniejsze ich ilości. Wszystkie poniżej wymienione ziarna, za wyjątkiem kukurydzy, mogą być skiełkowane zamiast ich gotowania. Ziarna mogą być gotowane w garnku z warzywami, ziemniakami i dynią.
  • Amarantus
  • Jęczmień
  • Kukurydza
  • Proso
  • Owies
  • Komosa ryżowa
  • Ryż
  • Żyto
  • Sorgo
  • Orkisz
  • Pszenżyto
  • Ogólnie pszenica
Świeże soki warzywne
  • Marchewka
  • Seler naciowy
  • Marchewka do wyboru z selerem naciowym, ogórkiem, czerwoną lub zieloną papryką, zieleniną, buraczkami i kapustą
  • Seler naciowy do wyboru z ogórkiem, czerwoną lub zieloną papryką, zieleniną, buraczkami i kapustą
  • Pomidory do wyboru z selerem naciowym, ogórkiem i zieleniną oraz cytryną lub sokiem z limonki w razie potrzeby
Mleko z orzechów i ziaren
 
Możesz dowolnie eksperymentować z wytwarzaniem w Twojej kuchni mleko z nasion i orzechów z kiełkujących ziaren słonecznika, dyni, sezamu jak również migdałów, orzechów pekanu, orzechów makadamia, pistacji itd. Mleka te są bogate w składniki odżywcze, lekkostrawne białka i kwasy tłuszczowe a jednocześnie łagodne w smaku i po prostu pyszne. Nie powodują one powstawania śluzu, który jest skutkiem spożywania gotowanych i/lub pasteryzowanych produktów mlecznych.
Upewnij się, iż orzechy i ziarna, których używasz nie są zjełczałe (miękkie, żółtawe i z lekkim posmakiem sera) lub wysuszone w wysokiej temperaturze (zapytaj dostawcę o temperaturę suszenia – 48 st. Celsjusza to maksymalna temperatura, którą przetrwają enzymy i składniki odżywcze). Wstępne namoczenie przez co najmniej 2 godziny (12 godzin maksymalnie by zapobiec niedotlenieniu) powoduje, iż są lepiej trawione i umożliwia pozbycie się gorzkich toksyn ze skórek migdałów czy pekanu.
Namocz a następnie zmiksuj w blenderze z wodą i/lub z którymkolwiek z poniższych składników do czasu, aż uzyskasz konsystencję i wygląd mleka: sok pomarańczowy lub ananasowy, pomidor, czerwona lub żółta papryka, zielenina. Otrzymany roztwór należy odcedzić. Takie mleko stanowi kompletne pożywienie. Unikaj używania słodkich dodatków. Pij małymi łykami i delektuj się smakiem !
Odczekaj 30 lub więcej minut, jeśli jadłeś sałatkę. Unikaj skrobiowych lub bardzo słodkich pokarmów po wypiciu takiego mleka by zapewnić sobie dobre jego trawienie. Jednakże słodkie owoce cytrusowe mogą być spożywane 30 lub więcej minut po wypiciu takiego mleka – ich kwas wspomaga rozkładanie tłuszczów i białek z mleka.

Składniki sałatek z większą zawartością tłuszczu

Używaj ich z umiarem i właściwie łącząc z innymi składnikami. Przygotuj je jako sos lub całe lub krojone składniki sałatek.
  • Awokado
  • Orzechy
  • Ziarna zbóż
  • Oliwki suszone na słońcu (nie solone)
  • Miąższ z tajskiego kokosa
Sosy do sałatek, dressingi, dipy i przystawki
  • Masło migdałowe -sok pomarańczowy
  • Masło migdałowe-jarmuż-ogórek-sok z cytryny
  • Migdały-sok ananasowy
  • Awokado-ogórek-sok z grejpfruta
  • Awokado-sok marchewkowy
  • Awokado-pomidory-bazylia
  • Awokado-mandarynki-koper włoski
  • Awokado-świeże ziarenka kukurydzy-cukinia-sok z cytryny
  • Awokado-seler naciowy-jarmuż-sok z cytryny
  • Orzechy brazylijskie-sok z grejpfruta
  • Ziarno lnu-sok z grejpfruta
  • Orzechy laskowe-bazylia-sok z grejpfruta
  • Ziarno konopne-sok z pomarańczy
  • Orzechy macadamia-sok z pomarańczy
  • Mango-czerwona papryka-sok z limonki
  • Pekan-sok z grejpfruta
  • Pekan-guawa-sok z grejpfruta
  • Pekan-czerwona/żółta papryka-sok z pomarańczy
  • Orzeszki piniowe-sok z grejpfruta-bazylia
  • Orzeszki piniowe-pomidor-bazylia-sok z cytryny
  • Pistacje-sok z cytryny-woda
  • Pistacje-pomidor-woda
  • Pistacje-małe pomidorki-pietruszka-woda
  • Nasiona dyni-sok z grejpfruta-seler naciowy
  • Nasiona dyni-pomidor-seler naciowy-sok z cytryny
  • Sezamowe tahini-maliny-sok z pomarańczy
  • Miąższ dyni-pomidor-seler naciowy
  • Ziarna słonecznika-pomidor-sok z cytryny
  • Ziarna słonecznika-bazylia-sok z cytryny
  • Ziarna słonecznika-koper-sok z cytryny
  • Ziarna słonecznika-pomidor-wodorosty
  • Ziarna słonecznika-kiełki z ziaren słonecznika-sok z cytryny
  • Ziarna słonecznika-sok z ananasa
  • Miąższ tajskiego kokosa-sok z pomarańczy
  • Orzech włoski-seler naciowy-czerwona/żółta papryka
  • Orzech włoski-seler naciowy-sok z grejpfruta
  • Orzech włoski-agrest-seler naciowy-woda
Kolacja
Pamiętaj:
  1. Jeżeli preferujesz slodkie owoce i zieleninę na kolację – jest doskonale
  2. Ograniczaj ilość posiłków z zawartością tłuszczu i skrobi do ilości od 1 do 4 w tygodniu – w ilosciach, które możesz bezproblemowo strawić
  3. Możesz ograniczyć lub całkowicie wyeliminować tłuste lub skrobiowe skłądniki z każdego przepisu
  4. Zawsze jedź surową sałatkę z gotowanym jedzeniem
  5. Proste jest zawsze lepsze niż fantazyjne i skomplikowane
  6. Poprawnie łącz składniki (np. nie mieszaj orzechów, nasion, słodkich lub kwaśnych owoców z pokarmami zawierającymi skrobię)
  7. Żuj dokładnie
  8. Nie przejadaj się
  • Zielona saładka z mango, czerwoną papryką i dresingiem z limonki
  • Pomidor, żólta lub zielona papryka, ogórek, seler sałata
  • Ogrodowa sałatka z awokado i dressingiem z orzechów lub nasion
  • Zielona sałatka z zółtą lub czerwoną papryką, awokado i dressingiem z orzechów lub nasion
  • Wybór łodyg selera naciowego, kawałków marchewki, plasterków ogórka, różyczek brokuła z kawałkami awokado
  • Łodyżki selera naciowego i plasterki ogórka z masłem lub “serem” z orzechów lub nasion serwowane z ogrodową sałatką z pomidorami
  • Sałatka z pomidora, zieleniny, kiełków i awokado
  • Sałatka z pomidora, zieleniny i dyni z dressingiem z awokado
  • Sałatka z pomidora, zieleniny z dressingiem z masła orzechowego lub z nasion
  • Sałatka z pomidora, małych pomidorków, zieleniny posypana wymoczonymi nasionami  słonecznika
  • Starte lub poszatkowane surowe warzywa pokryte kawałkami awokado lub serwowane jako sałatka z dresingiem z awokado
  • Warzywne “kanapki”
    • Plasterki lub kawałki awokado, pomidora itd. zawinięte w sałatę, jarmuż lub liście kapusty
    • Masło z migdałów rozsmarowane na liściach sałaty z kawałkami pomidora, rozdrobnionymi warzywani i kiełkami a następnie zawinięte
    • Połówka zółtej lub czerwonej papryki nadziewana pomidorami, rozdrobnioną sałatą i awokado lub masłem/”serem” z orzechów lub nasion
  • Mleko z nasion lub orzechów serwowane a następnie pół godziny (lub więcej) później z ogrodową sałatka nie zawierającą skrobi z sosem pomidorowo-grejpfrutowym
  • Tajska masa kokosowa zmiksowana z wodą kokosową a następnie pół godziny (lub więcej) później z ogrodową sałatka nie zawierającą skrobi z sosem pomidorowo-pomarańczowym
  • Surowe gazpacho ze zmiksowanych warzyw, kiełków, pomidorów i soku z cytryny podane z całymi lub pokrojonymi pomidorkami koktajlowymi i kawałkami awokado
  • Surowa “pizza” lub “lasagne” z cienkiego “ciasta” z moczonych a następnie zmielonych mogdałów z pastą z surowych i suszonych pomidorów z bazylią polanych świerzo przygotowanym “serem” z orzechów piniowych podawana z sałatką ogrodową
  • Surowa lub przygotowana na parze kukurydza posmarowana awokado a następnie sałatka z zielenieny i papryki
  • Świerzo zrobione spaghettin z cukinii i buraczków serwowane z sałatką ogrodową z sosem z awokado oraz pieczonymi ziemniakami z masłem z awokado
  • Warzywa przygotowane na parze , ziemniaki i dynia podawane z sałatką ogrodową z sosem z awokado
  • Warzywa przygotowane na parze i pieczone ziemniaki z “masłem” z awokado podawane z sałatką ogrodową z sosem z awokado
  • Brokuły przygotowane na parze z sosem orzechowym podawane z zupą nie zawierającą skrobi i bezskrobiową sałatką z sosem z nasion
  • Kalafior przygotowany na parze sosem z awokado podawany z sałatką z sosem z awokado
  • Słodkie ziemniaki przygotowane na parzepodawane z zimną lub gorącą zupą warzywną i sałatką ogrodową z sosem z awokado
  • Pieczone “spaghetti” z dyni podawane z ogrodową sałatką z sosem z awokado
  • Mrożone brzoskwinie odmrożone w gorącej wodzie podawane z ogrodową sałatką z sosem z awokado
  • Mrożone ziarna kukurydzy odmrożone w gorącej wodzie podawane z ogrodową sałatką z sosem z awokado
  • Mieszanka gotowanych warzyw, dyni, ziemniaków i jednego rodzaju ziaren podawana z ogrodową sałatką z sosem z awokado


    Enjoy it !


    :)(tłumaczenie z leczeniecu.wordpress.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz