DIETA LECZNICZA

Poniżej zamieszczam skrócone [i chociaż na skrót to nie wygląda, to naprawdę nim jest:)], główne zasady dotyczące stosowania WEGAŃSKIEJ DIETY LECZNICZEJ W zakładkach obok znajdziecie także DIETĘ PO LECZENIU oraz TABELKĘ ŁĄCZENIA POKARMÓW. Jest to tłumaczenie rozdziałów książki D.Kleina Selfhealing Crohn & Colitis, którego dokonał Robert (http://leczeniecu.wordpress.com/). Dziękuję Robercie za udostępnienie i oszczędzenie mi wklepywania tego do komputera:))

A więc studiujcie te wytyczne i zdrowiejcie z dnia na dzień!

 

 DIETA LECZNICZA


Tłumaczenie rozdziału “4.7 Vegan Healing Diet Guidelines“ z Self Healing Colitis & Crohn's - D. Kleina
  1. W fazie leczenia (gdy występują objawy C&C), zalecany jest całkowity odpoczynek w domu lub placówce, która leczy taką metodą – leczenie następuje tylko w czasie odpoczynku i snu. Osoby z aktywnym nawrotem choroby, pracujące, opiekujące się członkami rodziny lub uczestniczące w zajęciach szkolnych powinny wziąć urlop w celu uzyskania pełnego spokoju do czasu, aż zdrowie będzie przywrócone (w innej części książki autor zaleca 3 miesiące wolnego lub więcej). Jeśli po przeczytaniu poniższych punktów nie jesteś pewien, jak postępować, skontaktuj się z autorem lub innym wyszkolonym lekarzem.
  2. Jak wcześniej wyjaśniono, utrata masy ciała będzie wynikała z oczyszczania organizmu w trakcie odżywiania przy pomocy tej diety. Masa, która jest tracona jest to w rzeczywistości toksyczna i chorobliwa materia, która przyczyniła się do choroby, a także tłuszcz i zanieczyszczona woda. Jest więc pozytywną oznaką, że ciało jest w stanie pozbyć się resztek, który mu szkodzą ! Jeśli rozumiesz proces leczenia oraz cel detoksykacji jak również jesteś zrelaksowany w trakcie stosowania programu, waga Twojego ciała spadnie do poziomu, który jest bezpieczny, w czasie którego organizm będzie czysty od wewnątrz, a następnie zdrowa waga będzie stopniowo odzyskiwana, pozostawiając uczucie prawdziwego zdrowia, szczęścia, siły i uwolnienia od choroby. W rzeczy samej, nie jest niczym atrakcyjnym bycie bardzo chudym ale jest to zazwyczaj tym, co musimy znosić przez chwilę kiedy organizm realizuje proces odbudowy. Należy pamiętać, że leczenie wymaga cierpliwości; w tym programie będziesz budował lepsze zdrowie i nie ma skrótu na tej drodze. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tej fazie – autor chętnie Ci pomoże.
  3. Jeżeli jesteś bardzo szczupły/a, wychudzony/a, cierpisz na anoreksję i/lub anemię gdy rozpoczynasz kurację, skonsultuj się z lekarzem medycyny, autorem lub konsultantem medycyny naturalnej i zapytaj o wskazówki. Wysokokaloryczne owoce (w całości, zmiksowane i/lub w postaci soku banany, papaje, winogrona, słodkie jabłka itd), jak również bogate w minerały soki warzywne i warzywa przygotowane na parze, słodkie ziemniaki, dynia, jedzone w całości lub jako zupy czy barszcze są najkorzystniejsze w tych warunkach, dostarczając “paliwa” i składników odżywczych, których potrzebuje nasze ciało do regeneracji i odmłodzenia
  4. Wprowadź Leczniczą Dietę Wegańską (Vegan Healing Diet) w czasie, który będzie dla Ciebie wygodny i odpowiedni. Natychmiastowe przejście na dietę wegańską jest najszybszą drogą do leczenia C&C. Owoce i warzywa będą smakowały coraz bardziej naturalnie smacznie gdy Twój organizm będzie wewnątrz oczyszczony. Jeżeli potrzebujesz stopniowego przejścia na dietę wegańską – wszystko w porządku – rozpocznij od wyeliminowania czerwonego mięsa, wieprzowiny i smażonych mięs. Tak szybko jak to tylko możliwe pozbądź się z diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego (każdego rodzaju ciała zwierzęcego wliczając drób, ryby, jaja i nabiał), podgrzewanych/smażonych tłuszczów, produktów z ziarna/mąki (chleb, ryż, makaron, płatki owsiane itd.), chemicznych dodatków i środków konserwujących, soli (włączając sól morską), ostrych przypraw, białego cukru, kawy, herbaty z kofeiną, sztucznych napojów bezalkoholowych, napojów sportowych, napromieniowanej żywności, nieekologicznej i przetworzonej żywności, suplementów, produktów fermentowanych, orzechów, nasion, karmelizowanych i krystalizowanych słodkich owoców suszonych, “żywności śmieciowej”, chlorowanej i fluorowanej wody, alkoholu i narkotyków.
  5. Tymczasowo (do czasu, aż Twoje jelito będzie zdrowe i poczujesz się dobrze) należy zaprzestać spożywania jakiejkolwiek tłustej wegańskiej żywności o wysokiej zawartości białka: orzechy, nasiona, awokado, durian, oliwek, kokosa i soi. Tłusta żywność przeciwdziała leczeniu i powoduje stan zapalny. Białko nie działa leczniczo a wystarczająca ilość białka znajduje się w większości owoców i warzyw. Każdy może stosować Vegan Healing Diet, więc nie ma powodu do obaw o ilość białka.
  6. Należy tymczasowo przerwać spożywanie surowych warzyw za wyjątkiem tych, dostarczanych organizmowi w formie świeżych soków (ze względu na błonnik. który może podrażniać jelito).
  7. Przerwij przyjmowanie wszelkich suplementów. Suplementy są stymulantami, zazwyczaj nie są wchłaniane i nie są substancjami do wykorzystywania których nasz organizm został zaprojektowany. Wyjątek: jeżeli jesteś leczony/a z powodu krytycznie niskiego poziomu składników odżywczych – postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza
  8. Indywidualne potrzeby jak również preferencje smakowe dyktują tempo przejścia i wybór pożywienia. Diabetycy powinni unikać soków owocowych i jeść całe owoce lub owoce zmiksowane (np. w blenderze) z selerem naciowym lub z sałatą. Osoby z ciężkimi objawami choroby, biegunką i spazmami mogą czuć dyskomfort jedząc posiłki składające się tylko z owoców podczas zmiany diety, gdy organizm ulega oczyszczeniu; jeżeli tak się dzieje, skoncentruj się na jedzeniu całych owoców, głównie dojrzałych bananów (dojrzałe banany mają brązowe cętki na skórce), więcej śpij i zminimalizuj ilość soków do czasu aż drażniąca, toksyczna materia zostanie usunięta z jelita i poczujesz się lepiej.
  9. Postępuj zgodnie ze wskazówkami Twojego lekarza odnośnie przyjmowania leków. Poinformuj lekarza o planowanej diecie leczniczej i poproś o wsparcie i zalecenia dotyczące bezpiecznego odstawienia leków. Leki immunosupresyjne nie mają w żadnym wypadku zastosowania (w tej metodzie) i powinny być odstawione tak szybko jak to bezpiecznie możliwe.
  10. Nie spiesz się z przejściem na dietę składającą się tylko z soków lub tylko z owoców – w przypadku niektórych ludzi oznacza to zbyt gwałtowne oczyszczanie się organizmu. Jednakże jeżeli masz gorączkę, Twoje jelito jest pobudzone nie mogąc utrzymać żadnego stałego pokarmu, tymczasowe przejście na dietę składającą się ze świeżo zrobionych soków i koktajli jest generalnie korzystne. Nie jedz ciężkich pokarmów takich jak orzechy czy ziarna. Zasięgnij dobrej porady dotyczącej leczenia (autor również udziela konsultacji)
  11. Istotne jest by tuż przed jedzeniem i w trakcie spożywania posiłków być spokojnym i niczym nie zaabsorbowanym. Posiłki powinny być jedzone powoli, powinieneś mieć nieco dostępu do świeżego powietrza, oddech powinien być swobodny i głęboki. Jeżeli to możliwe, korzystnym jest wykonanie lekkich ćwiczeń np. spacer 15 minut przed posiłkiem w celu pobudzenia metabolizmu. Podobnie 15 lub 30 minut po posiłku relaksujący spacer również może wspomóc natlenienie krwi i poprawić trawienie
  12. Osoby z zaawansowaną chorobą mogą mieć trudności z tolerowaniem posiłków zawierających różne rodzaje pokarmów. W przypadku takich osób, korzystnym może być przejście na jakiś czas na posiłki składające się tylko z jednego rodzaju pokarmu (np. puree z bananów, melon itp). Dzięki temu ustąpią objawy niestrawności. W dalszym okresie można już powoli dodawać inne rodzaje pokarmów do diety.
  13. Jedz słodkie owoce rano, w południe i wieczorem jeśli masz na nie chęć – w całości i/lub w postaci soków i/lub zmiksowane. Konsumuj ich tyle by się nasycić.
  14. Wybór słodkich owoców to: dojrzałe banany (skórka musi być cętkowana, to najlepsze jedzenie przy C&C), papaja, winogrona (unikaj cierpkich i kwaśnych odmian), miękkie (dojrzałe) gruszki, melon, obrane jabłka, cherimoya (zwana też w Polsce budyniowcem), śliwki, rodzynki i daktyle (uprzednio namoczone, jeżeli są bardzo suche). Należy unikać owoców cytrusowych, ananasów, brzoskwiń, nektarynek, jagód (z wyjątkiem czarnych jagód leśnych), pomidorów i tomatillos (małe pomidorki) – te kwaśne owoce zazwyczaj powodują zbyt szybką detoksykację i są drażniące dla jelita ze stanem zapalnym.
  15. Należy unikać surowych warzyw (z wyjątkiem zrobionych z nich soków) i owoców z grubą skórką. Jabłka należy obierać (z wyjątkiem sytuacji, gdy wyciskamy z nich soki). Gruszki należy jeść gdy są miękkie (dojrzałe) – można je spożywać ze skórką lub obrane ze skórki.
  16. Utrzymuj organizm dobrze nawodniony, używając oczyszczonej wody i świeżych soków. Zaleca się co najmniej 2 litry płynów każdego dnia.
  17. Zacznij eksperymentować z sokami ze świeżych owoców i warzyw – jedna lub dwie szklanki dziennie wypijane po południu lub później. Aby uniknąć dolegliwości żołądkowych, nie jedz słodkich owoców i nie pij soków lub koktajli ze słodkich owoców tego samego dnia po wypiciu soków warzywnych.
  18. Jedz stałe pokarmy tylko, gdy jesteś głodny. Naucz się podążać za odczuciami Twoich kubków smakowych i innych zmysłów, wybierając i jedząc to wegańskie pożywienie, które wydaje Ci się najsmaczniejsze – będzie to najbardziej odżywczy pokarm. Wąchaj swoje jedzenie przed spożyciem. Jeżeli doznanie jest przyjemne – jesteś gotów by pożywienie zjeść; jeżeli nie odczuwasz przyjemności przy wąchaniu, to jedzenie generalnie nie będzie dla Ciebie w tym czasie pożywne – spróbuj innych pokarmów lub zapytaj sam siebie czy jesteś naprawdę głodny/głodna. Ucz się wyczuwać sygnały prawdziwego głodu, dawane Ci przez organizm. Podczas jedzenia, jeżeli doznania lub samo pożywienie stanie się niesmaczne czy odpychające lub czujesz się syty – przestań jeść; nie przejadaj się.
  19. Surowe jedzenie jest najzdrowsze, gdy jest jedzone poprawnie; gotowanie na parze jest najmniej destrukcyjne dla składników odżywczych. Podgrzewanie jedzenia powyżej temperatury 47 stopni Celsjusza (118 stopni Fahrenheita), niszczy w jedzeniu siłę życiową, enzymy i większość witamin. Wysokie temperatury podczas pieczenia powodują pękanie ścian komórkowych, czyniąc je bezużytecznymi i szkodliwymi, ponieważ mogą one zostać związane w płytki tętnicze i powodować obrzęki. Choć surowe soki, sałatki lub zmiksowane sałatki mogą być bardziej pożywne, jedzenie przygotowanych na parze warzyw, zup i barszczy może być najlepszym sposobem dostarczenia bogatego w minerały pożywienia. Unikaj pieczenia, kuchenki mikrofalowej, podsmażania, smażenia (smażone oleje są najbardziej destrukcyjne dla naszego zdrowia). Temperatury pieczenia są wyższe niż temperatura gotowania na parze, a tym samym bardziej niszczą składniki odżywcze. Podczas leczenia należy unikać pieczenia i używać parowaru do gotowania w przypadku gdy chcesz gotowanego jedzenia. Gotuj na parze warzywa, słodkie ziemniaki i dynie do momentu gdy wchodzi w nie widelec po to, by nie zniszczyć kompletnie błonnika i składników odżywczych. W fazie leczenia najzdrowszym jedzeniem gotowanym są warzywa przygotowane na parze (selery i marchewki), dynie i słodkie ziemniaki.
  20. Gotowane ziarna są niepotrzebne i niewskazane – są przyczyną powstawania śluzu (powodują fermentację co prowadzi do wzdęć, zmęczenia i zamglenia myśli), powstawania kwasów (za wyjątkiem amarantusa, prosa i komosy ryżowej), uczucia zapchania, zaparć, zbytniej ospałości i wymagają wielu godzin trawienia jako że ciało musi przemienić skrobię w cukier. W celu zdobycia większej ilości informacji w tym zakresie przeczytaj Grain Damage autorstwa Dr. Douglas-a Graham-a (wydawnictwo Living Nutrition).
  21. Unikaj pikantnych, ostrych i drażniących środków spożywczych i przypraw takich jak curry, pieprz czarny, pieprz cayenne, cebula, rzodkiewki, gorczyca, czosnek i papryka chili – prowadzą one do pogłębienia złego stanu i mogą wywołać nawrót choroby.
  22. Przestrzegaj wytycznych dotyczących łączenia pokarmów. Jedz owoce tylko na pusty żołądek. Jedz melony osobno. Jedz cytrusy przed innymi słodkimi owocami. Nie jedz tłustych/proteinowych pokarmów (ziarna i orzechy, włączając w to orzechy kokosowe) ze słodkimi owocami lub jedzeniem bogatym w skrobię (dynia, słodkie ziemniaki, marchewki, kukurydza). Rośliny strączkowe są źle trawione i niezalecanie; kiełkowanie rośliny strączkowe są nieco lepiej trawione lecz wciąż mają małą wartość i nie są zalecane w fazie leczenia. Rośliny bogate w skrobię dobrze łączą się ze wszystkimi warzywami i niesłodkimi owocami za wyjątkiem pomidorów – nie łącz pomidorów ze skrobią. Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu/białka dobrze łączą się z warzywami nie zawierającymi skrobi i z ogórkami. Awokado dobrze łączy się z każdym rodzajem warzyw, roślin bulwiastych i niesłodkimi owocami. Jedz awokado w minimalnych ilościach lub wcale dopóki nie jesteś kompletnie zdrów. Przeglądaj Wykres łączenia pokarmów tak często aż zapamiętasz wszystkie zasady.
  23. Nie pij więcej niż kilka łyków soku lub wody gdy spożywasz stałe pokarmy. Najkorzystniej jest wypić wodę lub sok 20 minut przed jedzeniem i zaczekać jedną lub dwie godziny po jedzeniu stałych pokarmów zanim napijesz się ponownie (by nie rozcieńczać enzymów trawiennych)
  24. Żuj jedzenie wolno i dokładnie – 30 do 60 razy każdy kęs, mieszając enzymy zawarte w ślinie by uzyskać optymalne rozłożenie błonnika, wydzielenie substancji odżywczych i trawienie. Wspomoże to procesy trawienia odbywające się w żołądku i innych organach trawiennych. Jeżeli niestrawione cząstki stałych pokarmów dotrą do jelita cienkiego mogą uszkodzić/zadrapać delikatne błony, powodując dolegliwości.
  25. Jako, że trawienie pokarmów i ich transport przez żołądek występują w sposób sekwencyjny, korzystne jest stosowanie przerw między posiłkami od 3 do 5 godzin. Z drugiej strony częste posiłki zapewniają stały dopływ energii. Odstępy między posiłkami pozwolą Twojemu organizmowi skupić się na innych czynnościach takich jak leczenie. Soczyste owoce trawione są w przeciągu minut, podczas gdy owoce “gęstsze” takie jak banany czy daktyle wymagają około 60 do 90 minut w żołądku. Pokarmy bogate w skrobię wymagają 4 do 6 godzin. Pożywienie tłuste, bogate w białko wymaga od 6 do 12 godzin. Jeżeli jelito jest chore i ruchy jelita są częste, niemożliwe będzie całkowite strawienie pokarmów skrobiowych i tłustych wysoko-proteinowych. Będą one rozkładały się w jelicie, powodując zakażenia przewodu pokarmowego i zahamowanie procesu leczenia.
  26. Rozwijaj świadomość na temat odżywiania i planuj wybór żywności. Jedz świadomie i tylko wtedy, gdy jesteś zrelaksowana/zrelaksowany. Nie jedz stałych pokarmów gdy jesteś zmęczony lub zdenerwowany.
  27. Nie jedz na dwie godziny przed pójściem spać. Nie jedz dużych posiłków na 3 godziny przed spaniem.
  28. Uprawy żywności organicznej i bio są najbardziej odżywcze i najbezpieczniejsze – jedz najlepsze jedzenie jakie możesz zdobyć. Rób zakupy w sklepach ze zdrową żywnością lub na targach u rolników, kupując świeże owoce i warzywa.
  29. By uzyskać optymalne zdrowie, dokonaj stopniowego przejścia na dietę składającą się w 75% lub więcej z żywych pokarmów.
  30. Jedz by wspierać organizm w tworzeniu doskonałego zdrowia. Jedz by wyczyścić organizm, rozjaśnić umysł, uzyskać doskonałe trawienie, zrównoważoną energię i wysoką witalność.
  31. Jeżeli wybierasz się do miejsca, gdzie zdrowa żywność będzie nieosiągalna – zabierz żywność ze sobą.
  32. Obserwuj swoje stolce – będziesz w stanie stwierdzić jak dobrze strawiłeś pokarm, który wybrałeś i zjadłeś
  33. Nie pokładaj żadnej wiary w uzdrawiającą moc jedzenia. Jedzenie nie ma mocy uzdrawiającej. Twoje ciało i umysł mają umiejętność leczenia i wykonają całą niezwykłą pracę uzdrawiania.
  34. Staraj się żyć i jeść zdrowo, podążając za naturalnym instynktem. Każdy dzień potwierdzi, iż zmiana Twojej diety jest rozwijającym się procesem, który poprawi Twoje życie we wspaniały sposób. Miej cierpliwość i pielęgnuj w sobie miłość, na którą zasługujesz!!!
  35. Studiuj te wytyczne codziennie, do momentu gdy będziesz je znał doskonale

Wybór pokarmów diety leczniczej (poranek i w trakcie dnia) 

Tłumaczenie rozdziału “4.8 Healing Diet Morning and Daytime Meal Choices 

  1. Poniżej znajduje się wybór pokarmów na poranek, południe, popołudnie i kolację, jeśli jest taka potrzeba. Zawsze pij szklankę wody na 30 lub więcej minut przed śniadaniem. Najlepiej jest jeść prosto, spożywając jeden (lecz nie więcej niż trzy) rodzaje pokarmu w trakcie jednego posiłku. Zawsze wybieraj najsłodsze, najsmaczniejsze dojrzałe owoce. Duże owoce jedz w całości, posiekane, pokrojone, zmiksowane z wodą lub z sokiem. Unikaj kwaśnych owoców, gotowanego jedzenia i surowych warzyw w całości. Jedz i pij aż do zaspokojenia apetytu. Utrzymuj organizm dobrze nawodniony, włączając sok z selera (naciowego) tak często jak to możliwe. Utrzymuj wysoki poziom energii jedząc co dwie lub trzy godziny jeśli czujesz się z tym komfortowo. 
  2. Melony jedz zawsze na pusty żołądek, nie łącząc ich z innymi pokarmami. Usuwaj i nie jedz twardych skórek. Skóra jabłek może być pozostawiona w czasie robienia soku. Banany są najlepszym pokarmem w czasie fazy leczenia – pamiętaj, iż skórka musi być cętkowana. Różnorodność nie jest konieczna w trakcie fazy leczenia – jedz to co jest dla Ciebie najsmaczniejsze i najbardziej Ci pasuje.
  3. Jeżeli soki i soczyste owoce powodują biegunkę i dyskomfort na poziomie, który trudno jest Ci tolerować, unikaj ich do czasu, aż stolec będzie bardziej zwarty i konsumuj bardziej gęste owoce w całości lub zmiksowane w blenderze. są to: banany, papaja, mango, namoczone daktyle. Jeżeli każdy rodzaj jedzenia i picia powoduje dolegliwości, jedz jedynie minimalne porcje bananów i papai lub innych owoców, które dobrze znosisz i połóż się w tym czasie do łóżka cały czas odpoczywając. Jeżeli masz kłopoty lub nie jesteś pewien jak postępować – skontaktuj się z autorem.  


Owoce
  • Banany
  • Papaja
  • Melon
  • Winogrona
  • Cherimoya (budyniowiec)
  • Jabłka słodkie
  • Jabłka kremowe
  • Rolinea
  • Owoc chlebowca
  • Banan właściwy/figa rajska (ang. Plantain)
  • Liczi (ang. Lychee)
  • Rambutan
  • Eggfruit
  • Mango
  • Jabłka
  • Brzoskwinie
  • Morele
  • Nieśplik japoński (ang. Loqat)
  • Sapote
  • Kaki (ang. Persimmon)
  • Mamey
  • Sapodilla
  • Pawpaw
  • Jakfruit
  • Ogórki (obrane i pozbawione pestek)
  • Daktyle (namoczone jeśli są bardzo suche)
  • Rodzynki (namoczone jeśli są bardzo suche)
  • Figi (namoczone jeśli są bardzo suche i pozbawione włóknistych części skórki)

Świeżo wyciśnięte soki
  • Jabłkowy lub jabłkowo-selerowy (seler naciowy)
  • Winogronowy lub winogronowo-selerowy (seler naciowy)
  • Gruszkowy lub gruszkowo-selerowy (seler naciowy)
  • Jabłkowo-gruszkowy
  • Jabłkowo-gruszkowo-selerowy (seler naciowy)
  • Z melona

Świeżo przygotowane koktajle/miksy/zupy
  • Banany z wodą (lub banany z mlekiem kokosowym)
  • Banany z sokiem z selera naciowego
  • Banany z daktylami i sokiem z selera naciowego
  • Papaja z wodą (lub papaja z mlekiem kokosowym)
  • Papaja z sokiem z selera naciowego



 

Wybór pokarmów diety leczniczej (kolacja)

Tłumaczenie rozdziału “4.9 Healing Diet Dinner Choices

Jeżeli wolisz i/lub jesteś w stanie zjeść więcej słodkich owoców na Twój ostatni posiłek to świetnie – poniższy wybór nie jest absolutnie konieczny; można te pokarmy wprowadzić do diety w późniejszym terminie.


Świeże soki warzywne

Pij sok warzywny po południu co najmniej dwie godziny po Twoim ostatnim owocowym posiłku i nie wcześniej niż 1,5 godziny przed kolacją złożoną z przygotowanych na parze warzyw, ziemniaków i dyni. Wybór soków poniżej:
  • Marchewka
  • Marchewka do wyboru z selerem naciowym, ogórkiem, sałatą, czerwoną lub zieloną papryką
  • Seler naciowy
  • Seler naciowy do wyboru z ogórkiem, sałatą, czerwoną lub zieloną papryką

Przygotowane na parze warzywa

Przygotuj jedzenie do gotowania na parze krojąc je w plastry lub w kawałki. Po przygotowaniu jedzenie może być spożywane w całości lub po dalszym przygotowaniu zgodnie z przykłądami poniżej:
  • poduszone widelcem
  • puree
  • zmiksowane z wodą lub sokiem z selera naciowego, ponownie podgrzane jeśli to konieczne i zjedzone jako zupa
  • zmiksowane z wodą lub sokiem z selera naciowego, odcedzone a nstępnie ponownie podgrzane jeśli to konieczne i zjedzone jako bulion
Poniżej podany jest wybór pokarmów – mogą być one spożywane pojedynczo lub w dowolnej kombinacji:
  • Marchewka
  • Seler
  • Dynia (wszystkie rodzaje)
  • Słodki ziemniak












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz